DC Akademie

Mezinárodní soutěž XXV. Grand prix Bierunia

~ Dragon Club Karviná ~

Po dvou letech “odpočinku” jsme se konečně jako klub v sobotu 19.3.2022 vypravili v soutěžním týmu na naší oblíbenou soutěž, na kterou jezdíme již od jejího založení, Grand prix Bierunia v polské Bieruni, kde se vždy sjíždí kluby z mnoha zemí, zejména samozřejmě z Evropy. Letošní ročník obsahoval přes 110 startů, což je méně, než jsme byli zvyklí před covidem, ale i tak je to krásná účast! Naší soutěžní výpravu tvořilo šest soutěžících:

 

  • Marek Szweda – trenér a vedoucí výpravy (Kata, Kata se zbraní, Kata zvířecí, Semi-contact – senior)
  • Radim Černý (Semi-contact – senior)
  • Karolína Maňasová (Kata, Kata zvířecí, Semi-contact – junior)
  • Pavel Sukop (Kata, Kata zvířecí – junior)
  • Michal Kindermann (Kata – junior)
  • Kristýna Měsíčková (Kata – kid)

A jak nám to šlo? ...

Měli jsme sraz se všemi soutěžícími v 6:45 ráno před Střední průmyslovou školou v Karviné, kde se pravidelně připravujeme a pořádně trénujeme v našem gymu. Naštěstí nikdo nezaspal a mohli jsme okamžitě vyjet, abychom byli včas na místě a mohli se zvážit. Přece jen, není to poprvé, co na takovou soutěž jedeme, tak to by bylo, abychom zaspali a nestihli zahájení soutěže! 😉
Po příjezdu jsme se vyrazili zaregistrovat k pořadatelům soutěže a dostali jsme lístky na vážení. Tak jsme se šli převléct do sportovního oblečení (soutěžního kimona, případně fighteři se šli převléct do fighterských šortek a klubového trička) a šli jsme otestovat, jak se naše váha změnila od posledních závodů. No přece se nebudeme vážit každý den doma, abychom se stresovali z nějákých čísel, no ne?! 🙂 A tak každý byl ve váhovce, ve které byli zaregistrováni – no přesný odhad trenéra se nezapře! :)) Takže fighteři se šli vážit a zbytek si šel “odšlapat” svou formu na bojiště, aby věděli, zda-li se vlezou se svou formou, vyzkoušeli si své nástupy, aby poté ani nezaváhali při bodovaném soutěžním výkonu.
Soutěž celkově byla rozdělena do dvou bojišť. Na jednom bojišti se konaly sestavy (formy, taolu) od dětí, přes juniory až po seniory a na druhém bojišti se konala disciplína semi-contactu (tedy technického přerušovaného zápasu, který je vhodný zejména na trénink reflexů, rychlosti a přesnosti provedení). Zahájení bylo v 9:15, kdy se všechny soutěžní týmy ustavili na nástup a přivítal nás organizátor soutěže Wieslaw Bigos společně s hlavními rozhodčími a pozvanými osobnostmi, kteří inspirovali svými projevy k co nejlepšímu výkonu, fair play a k tomu, abychom tvrdě trénovali a užívali si to. Ještě aby ne… 🙂

Tak a šlo se soutěžit! ...

První soutěžící z naší soutěžní výpravy byla naše nejmenší – Kristýnka Měsíčková, která startovala v kategorii Kata beze zbraně. Tam bez zaváhání odcvičila naši tradiční sestavu Velkého draka – 1. část, která je první věcí, co se u nás v klubu cvičí po základním nácviku technik a postojů. Je to kombinace technik a postojů, kdy se praktikující dostává svou vizualizací do boje, kde jednotlivé prvky využívá k odražení útoků, případně zpacifikování útočníka. Jednotlivé formy, čím déle jsou praktikovány, tak nemají pouze technický charakter, kdy jsou obsažené dokonalé postoje a techniky, ale mají také bojového ducha, kterého každý soutěžící dává najevo jinak. Proto každá kata je originál. 🙂 Ale to chce stovky a stovky opakování, než se tohoto docílí. Není to rychlá cesta! 😉
Dále nastoupili Michal Kindermann, který poprvé byl přihlášen do juniorů, kde společně proti Pavel Sukop a dalším soupeřům soutěžili opět tradiční sestavou Velkého draka – 1. částí. Oba dva formu zacvičili bez zaváhání, bez jakékoliv chyby. V této početné kategorii však vyhrál Pavel Sukop krásné zasloužené 2. místo a následně utržil ještě krásnější 1. místo v kategorii sestav zvířecích, kde s jeho oblíbenou formou tygra porazil soupeře s vyššími technickými stupněmi.
Další na řadu přišla Karolína Maňasová, která byla přihlášena na formu beze zbraně a formu zvířecí. Také zvolila formu draka a formu tygra. Jsou to hold takové naše klubové opěrné sestavy, které nikdy nezklamou. 🙂 Kája se žlutým pásem bojovala proti zeleným a modrým pásům, kde vyhrála všechna první místa a k tomu pohár v kategorii žen-juniorek za nejúspěšnější účast. Dále Kája byla přihlášena na kategorii technického zápasu semi-contactu, kde obdržela pěkné první místo – předvedla krásný technický zápas, kde vyhrála technickým KO (bodový náskok 5 bodů). Nejvyšší čas jít páskovat!
Dále na řadu přišel Marek Szweda se sestavami, kde vsadil opět na klubovou klasiku sestavy Velkého draka – 1. část, zvířecí sestavu tygra a sestavu se zbraní – mačetou. V kategorii seniorů již jsou většinou mistrovské stupně, tedy se o to více musel snažit dát do svých výkonů vše, aby před svým týmem ukázal co umí a inspiroval je k tvrdším tréninkům. Tentokráte jsme navázali na úspěchy z našich posledních závodů, které byly dva roky zpátky a Marek obsadil všechny tři zlaté příčky, které mu zajistili také pohár za nejúspěšnějšího sportovce v kategorii.
Dále byl Marek přihlášen na kategorii semi-contactu, kde svou váhou -75 Kg obsadil pěkné stříbrné místo v kategorii proti profesionálním sportovcům z kickboxerských gymů v Polsku. Byly to krásné, technicky čisté zápasy. V prvním zápase Marek zvítězil jasným technickým KO a poté v jeho finálním zápase se společně se svým soupeřem střídali bod po bodu, díky čemuž si Marek skutečně mohl naplno zápas užít. Ačkoliv svůj finálový zápas prohrál o dva body, jeho úsměv ze zápasu hovořil za vše. Někdy je lepší si pořádně odzápasit, medaile je jen bonus! 😉
Náš poslední soutěžící byl Radim Černý, který se poprvé účastnil kategorie semi-contactu, což pro něj, jakožto bojovníka zvyklého na pořádné sparringy a tvrdý full-contact bylo velmi náročnou změnou. Ale přesto, že je zvyklý na tvrdý kontaktní boj, předvedl velmi pěkný technický výkon, který mu zajistil celkově bronzovou příčku a velkou motivaci trénovat rychlost a reakční dobu, aby příště obsadil rovnou zlatou příčku, nebo jej příště přihlásíme na light/full contact, kde se bude moct naplno odreagovat! :)) Perfektní výkony!

Shrnutí? ... Krásná medailová sbírka!!!

Celkem jsme tedy v této soutěži vyhráli:
Kristýna Měsíčková – stříbro v kategorii Kata beze zbraně – Děti
Pavel Sukop – zlato v kategorii Kata zvířecí, stříbro v kategorii Kata beze zbraně
Karolína Maňasová – zlato v kategorii Kata beze zbraně, zlato v kategorii Kata zvířecí a zlato v kategorii semi-contactu -60 Kg juniorek + pohár za nejúspěšnější juniorku v sestavách.
Radim Černý – bronz v kategorii semi-contact +90kg
Marek Szweda – zlato v kategorii Kata beze zbraně, Kata zvířecí, Kata se zbraní, stříbro v kategorii semi-contactu -75 Kg + pohár za nejúspěšnějšího seniora v sestavách.

7 zlatých medailí
3 stříbrné medaile
1 bronzová medaile
2 poháry za nejúspěšnější výkony v kategoriích
Výsledek českých výprav na soutěži.
Výsledek našeho klubu na soutěži.

Někdy odměna je nejlepší motivací... 🙂

Pointou celých závodů bylo to, jestli si zasloužíme vyrazit po soutěžních výkonech na pizzu, nebo ne. No, zřejmě nemusíme říkat, že jsme si tu pizzu skutečně zasloužili a společně jsme se všichni pořádně odměnili a s úsměvem si tu odměnu užili. 😉 Děkujeme tedy soutěžícím za vzornou reprezentaci klubu na mezinárodní úrovni a již se blíží příští závody, které budou už v červnu! 
 
“Věřím, že výkony soutěžících budou ještě lepší, než ty nynější. Vždy je co zlepšovat a nikdy nesmíme zaspat na místě!” 😉 🙂
Marek Szweda – vedoucí soutěžní výpravy

Poděkování sponzorům klubu

~ Bez vás by to nešlo ~

A také bychom samozřejmě chtěli poděkovat našim sponzorům, díky kterým se můžeme naplno věnovat našim svěřencům, kteří následně reprezentují celý náš klub, město a naší republiku na mezinárodní úrovni, kde úspěšně sbíráme jednotlivá ocenění, které vyobrazují kvalitu naší pravidelné, mnohaleté přípravy. Děkujeme!

Díky podpoře: Statutární město Karviná

Našim hlavním dlouhodobým partnerem našeho klubu, na kterého se můžeme spolehnout a bez kterého by to nešlo, je statutární město Karviná, které nás podporuje formou dotací pro tělovýchovné a sportovní aktivity.

Díky podpoře: Nadace OKD

Našim dlouhodobým partnerem našeho klubu je Nadace OKD, která podporuje mnoho našich projektů, kterým se nyní věnujeme a které jsme úspěšně dokončili. V tomto roce je to nákup pomůcek pro zdravotní trénink (jóga, stretching) a také podpora celoroční činnosti klubu (soustředění, celoroční tréninková činnost, aj.).

„Zveme Vás mezi nás. :)“

Team Dragon Club Karviná